Projektowanie maszyn 3D, zastosowanie oraz przykładowe programy
Projektowanie maszyn przemysłowych w 3D
Projektowanie 3d pozwala tworzyć realistyczne modele wielu różnych obiektów. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu oprogramowania możemy generować rzeczywiste budynki, części maszyn czy animacje do gier komputerowych, a także symulować i testować wiele procesów zachodzących w rzeczywistym środowisku.
Programy do projektowania
Do projektowania 3D wykorzystuje się specjalne oprogramowanie. Korzystanie z niego wymaga wiedzy zarówno z jego obsługi jak i zakresu tematyki, której dany obiekt dotyczy.
Dostępnych jest wiele rodzajów oprogramowania do projektowania 3D. Od prostych bezpłatnych, po płatne rozbudowane programy o budowie modułowej, które pozwalają na dostosowanie zawartości do indywidualnych potrzeb konstruktora. Wybór oprogramowania zależy także od branży, której modelowany obiekt dotyczy. Inne programy wykorzystywane są w inżynierii przemysłowej, a jeszcze inne w architekturze czy animacji.
Najpopularniejsze programy do projektowania 3d
- SolidWorks
- Inventor
- IronCAD
- Fusion 360 - występuje w wersji darmowej lub płatnej
- FreeCAD 3D - potężny program na licencji opensource
Zastosowanie projektowania 3D
Korzystanie z modeli 3d pozwala na sprawdzenie poprawności projektowanego elementu czy jego dopasowania. Modele 3d wykorzystuje się także do wykonywania gotowych elementów np. w druku 3D czy obrabiarkach CNC.
Z racji wszechstronności zastosowania gotowych projektów z modeli 3d korzysta się w wielu różnych dziedzinach:
- druk 3D: modelowanie prototypów, wyrobów jednostkowych, spersonalizowanych i seryjnych
- przemysł: projektowanie części, maszyn, linii technologicznych, przeprowadzanie symulacji, testy wytrzymałościowe
- medycyna: projektowanie protez, implantów, tworzenie modeli narządów na potrzeby edukacyjne, symulacje zabiegów
- architektura: projektowanie budynków, przestrzeni, modelowanie wnętrz, analizy nasłonecznienia, przepływu powietrza
- edukacja: tworzenie materiałów edukacyjnych, realizacja projektów w ramach prac dyplomowych
- rozrywka: tworzenie postaci, środowisk, efektów specjalnych i animacji dla filmów i gier komputerowych
- sztuka: tworzenie rzeźb i instalacji artystycznych
- marketing: tworzenie wizualizacji i prezentacji produktów
- moda – tworzenie modeli ubrań, biżuterii
Projektowanie 3d w przemyśle
Znajduje zastosowanie nie tylko przy modelowaniu części czy całych maszyn, pozwala również na symulację ich działania i przeprowadzenie specjalistycznych testów.
Produkowanie części
Modele 3d wykorzystywane są do wytwarzania części za pomocą druku 3D (np. prototypy), na obrabiarkach CNC czy do wykonywania form wtryskowych.
Projektowanie wspomagane komputerowo (CAD)
Projektowanie pozwala na tworzenie precyzyjnych modeli jak również dokumentacji technologicznej do maszyn i linii produkcyjnych
Analiza i symulacja
Wykorzystywanie oprogramowania do przeprowadzenia testów i symulacji pozwala na sprawdzenie wytrzymałości, wpływy temperatury, przepływów, aerodynamiki, czy poprawnego doboru materiałów przed wykonaniem elementów.
Automatyka i robotyka
Projekty 3d pozwalają na modelowanie robotów i ich interakcję z otoczeniem, wyznaczanie najbardziej optymalnych linii produkcyjnych.
Utrzymanie ruchu i serwis
Wykorzystywanie modeli 3d pozwala na szybkie wykonywanie części zamiennych ale również do instrukcji serwisowych i montażowych
Podsumowanie
Możliwość sprawdzenia elementu, jego dopasowania, przeprowadzenia wielu testów bez jego wykonania wpływa na znaczną optymalizację kosztów. Dzięki projektowaniu 3D firmy mogą szybciej wprowadzać zmiany i wdrażać nowe, lepsze wyroby.
Projektowanie 3D stale się rozwija, a pójście w stronę integracji z rzeczywistością wirtualną czy sztuczną inteligencją wpłynie na jeszcze bardziej zaawansowane i efektywne tworzenie modeli.
Zapraszamy do współpracy w zakresie projektowania maszyn, usprawniania produkcji oraz wdrażania założeń Przemysłu 4.0 oraz Przemysłu 5.0.
Kontakt znajdziesz tutaj - Dane kontaktowe
Więcej szczegółów odnośnie naszej bieżącej oferty uzyskasz w formie unikalnej wideoprezentacji - Kliknij ->>> Prezentacja LucasTech do zobaczenia której serdecznie zachęcamy.