Menu

Skanowanie 3D Śląsk - Inżynieria odwrotna Śląsk - Inżynieria pomiarowa

Skanowanie 3D

Skanowanie jest etapem inżynierii odwrotnej, czyli wykonania modelu obiektu bez konieczności jego mierzenia i rysowania.
Model tworzymy za pomocą skanera 3D. Wiązka światła lub lasera (w zależności od technologii) odczytuje geometrię danego przedmiotu i przekazuje ją w formie chmury punktów tworzącej model. Aby chmura punktów była precyzyjna na przedmiot lub obok niego nakleja się punkty referencyjne (markery), które pozwalają systemowi na właściwe zorientowanie w przestrzeni.

Następnie chmura punktów jest odpowiednio obrabiana w dedykowanym oprogramowaniu np. zaawansowane moduły programu Solid Edge. Pozwala to także na wykonanie kompletnego modelu w przypadku części zużytych, uszkodzonych.
Z tak uzyskanego modelu można od razu wykonać prototyp przy pomocy drukarki 3D bądź też model ten można skonwertować na formaty odpowiednie dla innych urządzeń (np. obrabiarek numerycznych).

Ręczne Skanery 3D

Skanery możemy podzielić na stacjonarne oraz ręczne. Mobilne skanery mają znacznie więcej udogodnień, a ich właściwa kalibracja pozwala na rzetelne wykonanie skanu w każdych warunkach.

Zalety ręcznych skanerów:

- niewielki rozmiar
- wygodne w korzystaniu dla operatora
- możliwość skanowania elementów bez konieczności demontażu
- możliwość dojazdu do klienta
- skanowanie elementów o dużych lub skomplikowanych gabarytach

Inżynieria pomiarowa

Poza inżynierią odwrotną, skanery 3D zapewniają także funkcję metrologiczną. Pozwalają na sprawdzenie poprawności wykonania części względem modelu. Odpowiednie oprogramowanie jak np. Geomagic Control X umożliwia przeprowadzenie pomiarów powierzchni i zestawienie ich z pierwotnymi założeniami. Możliwość przygotowania raportu pomiarowego, to dodatkowe potwierdzenie dla Działów Kontroli Jakości że część jest wykonana zgodnie z wymaganiami.

Zastosowanie skanerów 3D

Skanery 3D wykorzystuje się w bardzo wielu branżach. Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest uzyskanie modelu/obrazu bez konieczności zrysowywania elementu. Gdy nie ma możliwości jego dokładnego zmierzenia lub jest bardzo skomplikowany. A funkcja pomiarowa tam, gdzie wymagane są założenia dotyczące dokładności wykonania.

1. Przemysł
Skanery 3D można stosować we wszystkich dziedzinach przemysłu od odlewni po branżę lotniczą, kosmiczną. Wykonanie modelu przy pomocy skanowania skraca czas jego tworzenia. Mobilność urządzenia pozwala na dotarcie do trudno dostępnych elementów maszyn. Skanera możemy używać do:

- uzupełnienie dokumentacji części,
- skanowania elementów do wykonania wg wzoru,
- wykonywanie modeli części których demontaż jest problematyczny,
- wykonywanie modeli dużych czy skomplikowanych elementów,
- wykonywanie raportów pomiarowych

2. Medycyna
W medycynie stosuje się skanowanie 3D na potrzeby wykonywania implantów czy protez, bez konieczności wykonywania odlewów gipsowych.

3. Archeologia
Skomplikowane i delikatne elementy wykopalisk ciężko dokładnie zmierzyć. Skanowanie pozwala na bezdotykowe przygotowanie modelu i otwiera drogę do jego dalszej obróbki w celu uzyskania kompletnej wizualizacji znalezionych artefaktów.

4. Sztuka
W sztuce urządzenie wykorzystuje się do wykonywania skanów rzeźb, ram, antyków czy dzieł sztuki. Umożliwia wykonanie modeli nieregularnych kształtów, np. na potrzeby konserwacji czy napraw.

5. Rozrywka
W branży rozrywkowej możemy skanować materiały kolekcjonerskie, często już niedostępne lub unikatowe. Dodatkowo skanery pozwalają na tworzenie modeli na potrzeby gier, filmów.

Pracujemy na metrologicznych skanerach firmy Shining3D wraz z bezkonkurencyjnym oprogramowaniem Geomagic oraz Solid Edge.
Zapraszamy do współpracy - Kontakt

Wróć