Menu

Programowanie PLC Śląsk, sterowniki PLC Śląsk

Sterowniki PLC z racji wielu zalet, możliwości i gamy rozwiązań są powszechnie stosowane w różnych sektorach przemysłowych do automatyzacji i sterowania procesami produkcyjnymi. Wybór konkretnego sterownika PLC często zależy od wymagań projektu i preferencji inżynierów pracujących nad danym systemem automatyki. Na rynku sterowników dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń, jak i firm je produkujących. Nowe rozwiązania mogą zdobywać popularność w miarę postępu technologicznego i zmian w potrzebach przemysłu.

Zalety sterowników PLC
Sterownik PLC jest urządzeniem kompaktowym, zajmuje więc dużo mniej miejsca w porównaniu do tradycyjnych paneli sterowania. Dodatkowo możliwość zamontowania na szynie DIN ułatwia ich instalację. Łatwa konserwacja, szybkość diagnostyki i elastyczność w dostosowywaniu do zmian powodują, że koszt eksploatacji urządzeń jest korzystniejszy niż innych dostępnych rozwiązań.

Pozostałe zalety sterowników PLC wpływające na ich popularność:
- Przyjazność dla użytkownika: sterowniki są proste w obsłudze, programy PLC są często tworzone przy użyciu języków programowania graficznego, co ułatwia zrozumienie i utrzymanie kodu.
- Niezawodność: sterowniki PLC są projektowane z myślą o stabilności i niezawodności działania, są odporne na zakłócenia elektromagnetyczne, wstrząsy oraz niekorzystne warunki przemysłowe
- Szybkość reakcji: sterowniki PLC są znane z szybkiego czasu reakcji, co jest kluczowe w środowiskach przemysłowych, gdzie procesy są sterowane i monitorowane w czasie rzeczywistym. Potrafią szybko przetwarzać sygnały wejściowe i generować odpowiednie sygnały wyjściowe.
- Modularność: systemy PLC są często modułowe, co oznacza, że można je łatwo rozbudować lub dostosować do zmieniających się potrzeb. To sprawia, że są elastyczne i mogą być stosowane w różnych branżach i zastosowaniach.
- Łatwość integracji z innymi systemami: sterowniki PLC są zazwyczaj łatwo integrowalne z innymi systemami przemysłowymi, takimi jak sensory, aktywatory czy systemy monitoringu. To umożliwia kompleksową kontrolę i zarządzanie procesami przemysłowymi.
- Dostępność: sterowniki PLC są dostarczane przez wielu producentów, co sprawia, że są łatwo dostępne na rynku. Konkurencja między producentami sprzyja również innowacjom i ciągłemu doskonaleniu systemów. Najpopularniejsi z nich to: Siemens, Rockwell Automation, Mitsubishi Electric czy ABB

Rodzaje sterowników PLC
Na popularność stosowania sterowników PLC wpływa duży wybór dostępnych na rynku rozwiązań. Poszczególne urządzenia różnią się swoimi cechami, zastosowaniami i specyfikacjami. Rozróżniamy sterowniki pod względem takich kryteriów jak architektura, rozmiar, funkcje, itp.

Kategorie podziału sterowników PLC:

1. Architektura:
- Centralne (Centralized): W tym przypadku wszystkie zadania sterowania są wykonywane przez jednostkę centralną
- Rozproszone (Distributed): Zadania sterowania są rozproszone pomiędzy kilka jednostek, co pozwala na bardziej elastyczne i efektywne zarządzanie systemem.

2. Wielkość i złożoność
- Małe sterowniki (Micro PLC): Stworzone do prostych aplikacji, często z mniejszą ilością wejść/wyjść i mniejszą mocą przetwarzania.
- Średnie sterowniki (Mid-range PLC): Przystosowane do bardziej złożonych zastosowań, oferują większą moc przetwarzania i więcej funkcji.
- Duże sterowniki (Large PLC): Zaprojektowane do dużych i złożonych systemów, posiadające rozbudowane funkcje i możliwość obsługi wielu równoległych procesów.

3.Zastosowanie
- Sterowniki ogólnego zastosowania: Przeznaczone do różnych zastosowań przemysłowych.
- Sterowniki dedykowane: Zaprojektowane specjalnie do określonych branż lub aplikacji, na przykład w automatyce budowlanej, automotive, czy systemach energetycznych.

4. Sposób programowania
- Programowanie w językach drabinkowych (Ladder Logic): Najczęściej używane w automatyce przemysłowej.
- Programowanie w językach tekstowych (Structured Text, Instruction List, etc.): Oferuje bardziej zaawansowane i strukturalne możliwości programowania.

5. Rodzaj komunikacji
- Sterowniki jednostanowiskowe: Obracają się wokół jednej jednostki centralnej.
- Sterowniki wielostanowiskowe: Współpracują ze sobą, wymieniając informacje i dane.

Zapraszamy do współpracy w zakresie programowania sterowników PLC, budowy szaf sterowniczych oraz modyfikacji linii produkcyjnych. 
 

Wróć