Menu

Budowa szaf sterowniczych Śląsk, Szafy sterownicze Śląsk

Szafy sterownicze
Szafy sterownicze to konstrukcje-obudowy służące do montażu i zabezpieczania urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz automatyki. Używane są do zarządzania, monitorowania i kontroli procesów występujących w systemach przemysłowych, instalacjach energetycznych czy inteligentnych budynkach.

Budowa
Szafy sterownicze projektowane są tak, aby zapewnić ochronę przed czynnikami szkodliwymi jak kurz, wilgoć oraz zabezpieczyć znajdujące się wewnątrz części przed osobami nieupoważnionymi. Budowa szafy może się różnić w zależności od projektu i zastosowania. Istnieją jednak standardy, które powtarzają się w wykonywanych urządzeniach.

Obudowa – najczęściej metalowa, zamykana konstrukcja, chroniąca znajdujące się w środku sprzęty. Zabezpieczona zamkiem lub klamką zabezpieczająca.
Płyta montażowa – znajdująca się wewnątrz szafy płyta do której montowane są elementy sterownicze
Okablowanie – elementy wewnątrz szafy połączone są w sposób przejrzysty za pomocą kabli. Uporządkowanie łączeń pozwala na łatwą konserwację i diagnozę ewentualnych usterek
Wyposażenie – w zależności od potrzeb w szafie sterowniczej montuje się różnego rodzaju: przekaźniki, wyłączniki, zasilacze, czujniki, moduły sterujące, lampy sygnalizacyjne, bezpieczniki, interfejsy komunikacyjne, itp.
Oznakowanie – etykiety lub znaczniki pozwalające na łatwe zidentyfikowanie elementów wewnątrz szafy oraz przewodów. Ułatwiają obsługę i serwis.

Szafy muszą być budowane z zachowaniem odpowiednich przepisów oraz norm bezpieczeństwa dla danego środowiska pracy. Wiąże się to z zastosowaniem odpowiednich materiałów, zabezpieczeń czy systemów sygnalizacji awaryjnej. W szafach z urządzeniami generującymi ciepło konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Gotowa szafa musi przejść szereg testów sprawdzających poprawność działania oraz zgodność z założeniami projektu.

Zastosowanie 
Szafy sterownicze znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie istnieje potrzeba ochrony i organizacji sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz centralizacji sterowania.

Przemysł – sterowanie maszynami produkcyjnymi, liniami montażowymi, pompami, oświetleniem, monitorowanie procesów produkcyjnych, zarządzanie instalacjami ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC)
Budownictwo – sterowanie systemami ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, oświetlenia czy bezpieczeństwa (budynki inteligentne)
Energetyka – sterowanie procesami związanymi z produkcją, dystrybucją i zarządzaniem energią
Transport – sterowanie ruchem kolejowym, sygnalizacją, zarządzanie ruchem lotniczym i drogowym, systemy kontroli bezpieczeństwa w pojazdach
Telekomunikacja – zarządzanie systemami zasilania, monitorowania sieci telekomunikacyjnych, sterowanie urządzeniami sieciowymi
Rolnictwo – sterowanie systemami nawadniania, klimatyzacji, monitorowania produkcji roślinnej i zwierzęcej

Zalety stosowania
Wykonanie szafy sterowniczej wymaga szerokiej wiedzy z zakresu automatyki i elektryki. Dobrze wykonane i zorganizowane urządzenie pozwala na sprawne zarządzanie oraz monitorowanie procesów oraz łatwą konserwację i działanie w przypadku awarii.

Zapraszamy do współpracy w zakresie budowy szaf sterowniczych, automatyzacji przemysłu oraz projektów maszyn. Kontakt znajdziesz tutaj - Dane kontaktowe

Więcej szczegółów odnośnie naszej bieżącej oferty uzyskasz w formie unikalnej wideoprezentacji - Prezentacja LucasTech do zobaczenia której serdecznie zachęcamy.

Wróć