Menu

Druk 3D Śląsk - metoda FDM

Najpopularniejszą metodą wytwarzania elementów poprzez druk 3D jest technologia FDM. Polega na nanoszeniu kolejnych warstw materiału, które ostatecznie utworzą kształt obiektu. Stąd też nazwa - metoda przyrostowa. Cienkie pasmo tworzywa zwanego filamentem, pobierane jest do ekstrudera. Następnie przechodzi przez dyszę, w której jest podgrzewane do odpowiedniej temperatury i stopione. Sterowany numerycznie układ napędowy drukarki, układa odpowiedni kształt warstwy na stole roboczym. Filament stopniowo stygnie i twardnieje tworząc zamodelowany wcześniej przedmiot.

Filament stosowany do druku 3D jest nawinięty na szpulę o różnej wadze i automatycznie pobierany podczas procesu.
Na rynku dostępna jest szeroka gama tworzyw sztucznych różniących się właściwościami czy kolorem. W zależności od zastosowanego materiału ustawia się odpowiednie parametry druku 3D: temperatura podgrzania filamentu i stołu roboczego oraz prędkość retrakcji i ruchu na kolejnych warstwach. Najpopularniejsze filamenty stosowane w druku 3D dla drukarek FDM:

PLA – najczęściej stosowany materiał, jest to polimer uzyskiwany z surowców roślinnych, najczęściej na bazie kukurydzy, charakteryzuje się niską temperaturą topnienia, jest bezwonny, nietoksyczny i biodegradowalny, odporny na działanie UV. Elementy są stosunkowo wytrzymałe i sztywne, mają jednak niewielką elastyczność.

PET (PETG – do druku3D) – materiał znany z wykorzystania do produkcji butelek i włókien syntetycznych, charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, elastycznością oraz odpornością na ścieranie. Uzyskiwane wydruki mają wysoką dokładność wymiarową. Jest wodoodporny. Materiał ten, poza różnymi wersjami kolorystycznymi, występuje także w wersjach transparentnych – przepuszczających światło

ABS – tworzywo produkowane na bazie ropy naftowej, materiał trwały, lekki, odporny na odkształcenia, stosowany m.in. dla elementów narażonych na działanie wysokich temperatur

NYLON – wymaga pewnego doświadczenia w drukowaniu, ma wysoką temperaturę topnienia i niski współczynnik tarcia idealnie nadaje się więc do przedmiotów gładko przemieszczających się względem siebie jak różnego rodzaju przekładnie, ma bardzo dobrą wytrzymałość na rozciąganie, jest higroskopijny – pochłania wilgoć, także z powietrza. Wymaga dyszy odpornej na ścieranie.

TPU – poliuretan do zastosowania w druku 3D, cechuje się wysoką elastycznością, po zgięciu w dłoni wraca do pierwotnego kształtu. Ma szerokie zastosowanie w produkcji elementów uszczelniających, odbojników, podkładek etc

HIPS, PVA – materiały pomocnicze służące do wykonywania struktur podporowych, ma bardzo dobrą udarność i sztywność, powinien być stosowany w drukarkach wyposażonych w dwa ekstrudery, z zamkniętą obudową - podczas podgrzewania wytwarza cząsteczki szkodliwe dla człowieka dlatego zalecane jest stosowanie filtrów.


 

Zapraszamy do kontaktu i realizacji projektów. Rozumiemy przemysł doskonale! Kontakt znajdą Pańswo TUTAJ

Wróć